Relacja z obchodów Jubileuszu 70-lecia ZSCKR w Sypniewie
Nasza szkoła, zwana „kuźnią talentów” wytworzyła bogatą tradycję, swoisty klimat, ale połączyła przede wszystkim kilka pokoleń nauczycieli i pracowników, obecnych i byłych uczniów – tymi między innymi słowami zwrócił się do uczestników przybyłych 24 czerwca 2017 r. na obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia Szkoły Rolniczej w Sypniewie Jej Dyrektor Marian Basa.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mszą świętą, którą odprawił proboszcz parafii ks. Andrzej Jasiński. W okolicznościowym kazaniu ks. Andrzej Jasiński, zwrócił uwagę na rolę szkoły w środowisku, kiedy przywołał średniowieczną nazwę Alma Mater, co w łacinie oznacza Matka Karmicielka.
Po mszy goście przemaszerowali główną parkową aleją przed sypniewski pałac, którego odrestaurowana fasada i kwiatowe dekoracje otulone naturalną zielenią parku podkreślały podniosły charakter uroczystości. Pałac w świadomości wielu Absolwentów, zwłaszcza starszych roczników, kojarzy się ze szkołą, bo przecież był świadkiem wielu wydarzeń związanych z życiem szkoły, jej uczniów, nauczycieli i pracowników. I dlatego to miejsce stało się centrum oficjalnych uroczystości, które poprowadzili nie bez emocji absolwentka Aleksandra Wegner i dyrektor Marian Basa, przedstawiając rys historyczny sypniewskiej Szkoły Rolniczej oraz jej dzień dzisiejszy i bogatą ofertę edukacyjną.
Strażnikiem rozwoju każdej szkoły jest jej Dyrektor – mówił do zebranych Marian Basa i przywołał wszystkich, którzy pełnili to odpowiedzialne stanowisko.
Dyrektor nawiązał też do podpisanego w maju porozumienia, na mocy którego od 1 stycznia 2018 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego stanie się szkołą resortową: Historia zatacza koło, bo niebawem z dużymi nadziejami wracamy pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to dla nas ogromne wyzwanie i szansa na dalszy rozwój. Za kilka miesięcy przestaniemy być szkołą powiatową – kontynuował dyrektor i zwracając się z uśmiechem do Starosty Sępoleńskiego powiedział - dlatego w tym świątecznym dniu życzę sobie, aby Pan Starosta codziennie żałował, że tak się stało.
Urodzinowym życzeniom i gratulacjom składanym przez gości na ręce Dyrektora towarzyszył letni orzeźwiający deszcz, ale zapobiegliwi organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy goście wygłosili swoje laudacje i rozstawili ochronny namiot.
W liście adresowanym do Dyrekcji, Nauczycieli, Uczniów i Absolwentów oraz Pracowników i Rodziców Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, podpisanym przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego, czytamy między innymi: „Przekazuję Państwu wyrazy szacunku i uznania za wyniki dotychczasowej pracy widoczne w bogatym dorobku Szkoły. Z dumą możecie spoglądać w przeszłość i z ufnością patrzeć w przyszłość.”
Obecny na uroczystości Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik poza gratulacjami życzył, aby ten dzień pozwolił odnaleźć sympatie, zawarte przed laty przyjaźnie i miłości. Podkreślił także, że jest to czas dobrych zmian, które można dostrzec w organizacji roku szkolnego, ponieważ przyszły rok szkolny rozpocznie się dopiero 4 września.
Starosta Sępoleński Jarosław Tadych w swoim wystąpieniu podziękował także dr Sławomirowi Jarce, pracownikowi naukowemu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który jest także absolwentem sypniewskiej szkoły, za stworzenie wspaniałego klimatu wokół negocjacji związanych z przejściem ZSCKR pod resort rolnictwa.
Wśród składających życzenia byli także dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim Eugeniusz Szwochert życzył „oby nadal progi tej szkoły opuszczała tak dobrze wyedukowana młodzież, która dzięki wysiłkom i zaangażowaniu kadry Szkoły śmiało wkroczy w dorosłe życie.” Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim Mirosława Niemyjska podkreślała wielkie znaczenie, jakie sypniewska szkoła odgrywa w kształceniu młodzieży z niepełnosprawnościami.
Mistrzem skrótu okazał się dr Krzysztof Kannenberg Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi, którego gratulacje zamknęły się w jednym zdaniu.
Obchody Jubileuszu uświetnił mini recital absolwentki ZSCKR, wielokrotnie nagradzanej wokalistki Anny Kamińskiej. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piosenki z repertuaru Anny Jantar i Zbigniewa Wodeckiego, co wprowadziło słuchaczy w sentymentalny nastrój.
Posadzenie jubileuszowego drzewka – mamutowca olbrzymiego - w parkowej Alei Absolwentów zakończyło oficjalną część uroczystości.
Po wspólnym obiedzie w pałacowych salach nadszedł czas na zwiedzanie szkoły. Goście z Kuratorem Oświaty na czele w towarzystwie dumnego Dyrektora Mariana Basy i kierownik szkolenia praktycznego Haliny Zapalskiej mogli poczuć klimat placówki, wsłuchując się w relacje o sukcesach olimpijczyków i maturzystów, o innowacji pedagogicznej, jaką jest wdrożenie Podstaw programowania w technice rolniczej i o naszych bolączkach.
Pan Marek Gralik zwrócił uwagę na pokonkursową wystawę zdjęć „Przyroda w obiektywie”, która jest owocem odbywającej się cyklicznie imprezy w ramach Powiatowych Targów Ogrodniczo-Rolniczych organizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych działające przy ZSCKR.
Również Absolwenci i byli nauczyciele z widocznym wzruszeniem i nieskrywaną radością przemierzali szkolne korytarze mając okazję zajrzeć do pracowni, w których można było posiedzieć i posłuchać informacji o życiu szkoły z ust obecnie pracujących nauczycieli oraz spotkać się z wychowawcami.
Najwięcej emocji towarzyszyło odwiedzającym wystawę zdjęć usytuowaną w głównym holu szkoły, dokumentującą 70 lat jej pracy. Szkołę wypełnił gwar rozmów i wspomnień, nie zabrakło pytań rodziców przyszłych uczniów zainteresowanych kształceniem w naszej placówce.
W ciągu 70-u lat istnienia szacownej Jubilatki, Jej mury opuściło blisko 4000 absolwentów, których część powróciła, aby pracować dla wspólnego dobra, a część przyjechała na chwilę, aby przywołać wspomnienia. Ten Jubileusz upamiętni ofiarowana w imieniu Absolwentów Tablica Pamiątkowa wykonana i wręczona Dyrektorowi przez Marka Tydę, byłego szczypiornistę, zawodnika o „bardzo silnym rzucie”.
Dziękując Wszystkim Uczestnikom Jubileuszu naszej Szkoły, życzymy sobie optymizmu i wytrwałości w realizacji naszych ambitnych zamierzeń, aby na kolejnym Jubileuszu z jeszcze większą dumą „oglądać wspomnienia” zapisane w kadrze przez Małgorzatę Dropinską dokumentującą przebieg uroczystości.
Bal Absolwenta w Pałacu zakończył obchody 70- tych Urodzin Szkoły, a my zapraszamy na następne. (ZSCKR - L.M. i H.Z.)
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentowali:
Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Tomasz Fifielski;
Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;
Wicestarosta – Andrzej Marach;
Członek Zarządu Powiatu – Danuta Zalewska;
Skarbnik Powiatu – Władysław Rembelski;
Dyrektor Wydziału Edukacji (...) - Gabriela Malczewska;
- autor: nadesłane ZSCKR w Sypniewie - H. Zapalska, data: 2017-07-03
- autor: nadesłane - Małgorzata Dropinska, data: 2017-06-26