Obszar Prowadzenia Polityki Terytorialnej Sępólna Krajeńskiego
Istotą funkcjonowania i rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego jest zapewnienie jak najwyższej jakości życia jego mieszkańców. Dążenie do niwelowania różnic w rozwoju pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim, a regionami prezentującymi najwyższą jakość życia, to kluczowa idea towarzysząca działaniom służącym kształtowaniu lepszych warunków społeczno-gospodarczych w regionie. Jednym z głównych narzędzi realizacji tych założeń jest Polityka Terytorialna Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Polityka Terytorialna polega na różnicowaniu działań wobec poszczególnych terytoriów w województwie, w tym wobec miast i ich obszarów oddziaływania, na podstawie ich oczekiwanej roli i znaczenia w systemie społeczno-gospodarczym województwa. Instrument „polityki terytorialnej”, który w ostatnich latach był stosowany w systemie rozwoju regionu, został wprowadzony do realizacji przez Strategię rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Plan Modernizacji 2020+. Przyniósł on wymierne korzyści społeczno-gospodarcze dla całego obszaru województwa oraz pozwolił wykreować partnerski model współpracy jednostek samorządu terytorialnego.
Realizacja PT WK-P przyczyniła się do zbudowania partnerskich relacji pomiędzy różnymi podmiotami lokalnymi, wzmocnienia powiązań funkcjonalnych gmin w ramach powiatu ziemskiego, a także pomiędzy miastami wojewódzkimi/ regionalnymi/ subregionalnym i ich obszarami funkcjonalnymi. Umożliwiła podjęcie współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego, mającej na celu rozwiązanie problemów danego obszaru, a nie tylko poszczególnej gminy.
Polityka Terytorialna województwa kujawsko-pomorskiego w okresie programowania 2021-2027 realizowana będzie na pięciu poziomach. IV poziom realizowany z wykorzystaniem instrumentu IIT (Inne instrumenty Terytorialne) związany jest z miastami powiatowymi oraz obszarami powiązanymi z nimi funkcjonalnie i określany jest jako Obszar Prowadzenia Polityki Terytorialnej (OPPT). Warunkiem realizacji IIT dla Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej (OPPT) jest opracowanie przez partnerstwo strategii terytorialnej, o której mowa w art. 29 rozporządzenia ogólnego na lata 2021-2027 oraz jej pozytywne zaopiniowanie w terminie 60 dni od dnia otrzymania przez Instytucję Zarządzającą programem Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – w zakresie możliwości finansowania strategii IIT w ramach tego programu.
Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 strategia terytorialna opracowywana jest przez gminę, powiat lub ich partnerstwo w wybranej formie współpracy jednostek samorządu terytorialnego. Na obszarze OPPT Sępólna Krajeńskiego zawiązane zostało stowarzyszenie, w którego skład weszły wszystkie gminy powiatu sępoleńskiego oraz samorząd powiatu. Stowarzyszenie Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Sępólna Krajeńskiego utworzone zostało Uchwałą nr 1/2022 Zebrania Założycielskiego Członków Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Sępólna Krajeńskiego z dnia 7 grudnia 2022 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w dniu 30 stycznia 2023 r. w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.
Członkowie Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Sępólna Krajeńskiego:
- Powiat Sępoleński;
- Gmina Sępólno Krajeńskie;
- Gmina Więcbork;
- Gmina Kamień Krajeński;
- Gmina Sośno.
Dokument Strategii będzie narzędziem do wspólnego realizowania polityki terytorialnej, na podstawie którego możliwe będzie uzyskanie wsparcia na projekty przewidziane do realizacji na okres perspektywy finansowej 2021-2027, przy współfinansowaniu ze środków UE (z różnych funduszy).
- autor: Dorota Szymańczak - Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych